Venkovní sauna pod přístřeškem

Tato realizace je názornou ukázkou, že saunu na míru lze postavit takřka všude. Dokonce i pod přístřešek na malé terase, která byla původně určena pro venkovní posezení. Investor měl však představu o využití prostoru jinou, a tak se nám naskytla příležitost vymyslet, jak nejefektivněji saunu do tohoto prostoru umístit.

Pro vnitřní obklad sauny jsme použili saunové palubky ze severského smrku a pro výrobu interiérových prvků desky z africké vrby abachi. Pro vnější opláštění sauny byl použit stejný materiál jako pro celý zahradní domek. Díky tomu sauna vypadá, jako by byla jeho součástí od samého začátku. Jelikož je sauna umístěna ve venkovním prostředí, je nezbytně nutné, aby se minimalizovaly tepelné úniky, a proto jsme saunu doplnili o izolovanou dřevěnou podlahu.

Vnitřní rozměry sauny vycházely pouze na 110 x 178 cm, a proto bylo třeba rozmístit lavice tak, aby byly co nejvíce "user-friendly." Do horní úrovně byla umístěna rohová lavice o hloubce 50 cm a spodní úroveň tvoří vyjímatelná nášlapná stolička. Vzhledem k nižší výšce v prostoru byly lavice umístěny o 10 cm níže, než je obvyklé, čímž byl zachován dostatečný komfort pro sedící osoby. S ohledem na horší přístupnost jsme do sauny umístili i jeden speciální prvek - výklopnou lavici. Příjemně tlumené osvětlení zajišťuje bílý LED pásek ve spodní části zádové opěrky.


Rychlé vyhřátí sauny nejen v zimních měsících zajistí kamna HARVIA Vega o výkonu 8 kW, která jsou z důvodu bezpečnosti zakryta dřevěnou ohrádkou a podložena nehořlavou deskou. Sauna se ovládá řídící jednotkou Sentiotec B2 Professional. Jedná se o regulaci, která jako jedna z mála může být umístěna v exteriéru, jelikož odolá i teplotám pod bodem mrazu. Dveře do sauny jsou vyrobeny z bronzového kaleného skla usazeného v dřevěném rámu z osiky THERMOWOOD.

Chcete také podobnou saunu? Dejte nám o tom vědět!