Sauna v koupelně

Pro klienta z Prahy jsme měli možnost realizovat saunu na míru do prostoru sousedícího s koupelnou v rodinném domě. Jednalo se o tzv. kompletní vestavěnou saunu, protože zákazník měl již připravený kompletně vyzděný prostor o čtyřech stěnách s ponechaným stavebním otvorem na dveře. V takovém případě vždy kotvíme saunovou konstrukci přímo do stěn, což je výhodné zejména z hlediska zachování co největšího prostoru v sauně.

Pro obklad stěn a stropu byly zvoleny palubky ze severského smrku, což je historicky nejpoužívanější materiál pro výrobu saun. Přestože dřevo obsahuje suky, tak vzhledem k tomu, že dřevo vyrůstalo v drsných severských podmínkách, je pro výrobu saun zcela vhodné a hojně využívané. Navíc, suky dodávají sauně přírodní vzhled. Interiér sauny, do kterého řadíme lavice, opěrky, výplň, rošt a ohrádku kamen, je vyroben z desek africké vrby abachi. Jedná se o velmi lehký materiál, který se vyznačuje nižší tepelnou vodivostí, tedy nerozpálí se tolik jako jiné dřeviny.

Vnější rozměry sauny jsou zhruba 150 x 185 cm, což sice není mnoho, ale pro privátní využití sauny plně dostačující. Aby bylo možné v sauně ležet, umístili jsme podél levé stěny dlouhou lavici v horní úrovni, která následně přechází do rohu. Rohovou lavici pak podbíhá spodní lavice, která v tomto případě funguje hlavně jako nášlapný stupínek. Jelikož by však lavice zasahovala do saunových dveří, museli jsme ji na konci zkosit, abychom docílili pohodlného vstupu. Pro potřeby úklidu lze lavici kompletně zasunout pod horní lavici.

S ohledem na velikost sauny jsme museli po konzultaci s klientem zvolit takové osvětlení, které by pro saunu nebylo zbytečně agresivní. Přeci jen, v přesvícené sauně se relaxuje jen těžko. Ideální volbou se ukázal být decentní bílý LED pásek v dlouhé zádové opěrce, který lze spínat přes ovládací panel.

Saunu vytápí elektrická kamna HARVIA Wall výkonem 6 kW. Plášť kamen je vyveden v lesklém tmavém provedení. Topidlo je ovládáno saunovou regulací HARVIA Xenio CX110, jejíž dotykový ovládací panel je umístěn zvenku na stěně vedle dveří. Mimo ovládání teploty a světla disponuje i funkcí odloženého startu, díky němuž si lze nastavit, za jak dlouhou dobu se začne sauna nahřívat.

Dveře do sauny jsou vyrobeny na míru pro připravený stavební otvor. Pro jejich výrobu byl použitý smrkový rám, dřevěné světlé madlo a kalené bezpečnostní sklo v bronzovém odstínu.

Chcete také podobnou saunu? Dejte nám o tom vědět!