Rohová sauna ve Strakonicích

S požadavkem na vestavěnou finskou saunu do koupelny rodinného domu nás oslovil investor ze Strakonic. Ač se na první pohled zdála koupelna relativně prostorná, brzy se ukázalo, že nepůjde o jednoduchou realizaci (a takové nás obzvlášť baví).

V prostoru se totiž nacházel vysoký vyvýšený panel, který bylo zapotřebí zakomponovat sauny, a zároveň byla šířka sauny omezena přiléhající vanou, ke které musel být zachován pohodlný přístup. Rozhodli jsme se vyvýšený panel pojmout jako podklad pro horní lavici, která se díky své nadstandardní hloubce 100 cm stala dominantou celé sauny. Na tuto lavici pak navazuje standardní rohová lavice, pod kterou se nachází nášlapná stolička, která supluje spodní úroveň lavice. Půdorysně jsme saunu koncipovali do tvaru obdélníku se zkoseným rohem tak, aby byl průchod kolem sauny komfortní.

Vnitřní a vnější obklad stěn je vyhotoven z olšových palubek v profilu 15x90 mm se zaoblenou hranou. Z olše je také vyrobena rohová zádová opěrka, ve které se ukrývá osvětlení ve formě bílého LED pásku dokreslujícího příjemnou atmosféru při saunování. Pro výrobu lavic byly použity desky z africké vrby abachi, které mají nižší tepelnou vodivost a rozehřejí se tedy méně než jiné dřeviny. Na míru vyráběné dveře o rozměru 60x194 cm disponují bronzovým sklem, olšovým rámem, magnetickou západkou a dřevěným olšovým madlem.

Protože prostoru v sauně nebylo nazbyt, bylo nám jasné, že při výběru kamen budeme muset použít taková, která nejsou prostorově náročná. Nejvhodnější variantou se ukázala být saunová kamna finského výrobce HARVIA, model Cilindro PC66E (6,6 kW). Jedná se o kamna válcového tvaru o průměru pouhých 25 cm, zato však s nadstandardní výškou 134 cm. Součástí kamen je i štít, který snižuje vyžadovanou bezpečnou vzdálenost od dřevěné stěny na 3 cm. Kamna jsou vyhotovena v tmavém nerezovém odstínu, tzv. black steel. V kamnech je naskládáno 75 kg saunových kamenů, což umožňuje jejich časté polévání a využívání parních nárazů. Kamna jsou ovládána řídící jednotkou s digitálním displejem HARVIA Xenio CX110, která je umístěna na vnějším plášti sauny.

Chcete také podobnou saunu? Dejte nám o tom vědět!