Vzdálené ovládání sauny

25.01.2023

Není překvapením, že v době, kdy jsou informační technologie již běžnou součástí našich životů, i v tak tradiční aktivitě jako je saunování došlo k technologickému pokroku. Vzdálené ovládání saun přes internet je čím dál více populárnější, a proto si pojďme shrnout vše podstatné, co o tomto trendu víme, jaké jsou výhody a samozřejmě i nevýhody.

Není to skvělá představa? Užíváte si s rodinou či přáteli na lyžích a po cestě domů si říkáte, jak by to bylo fajn, kdybyste hned po příjezdu mohli vstoupit do rozpálené sauny na vaši oblíbenou teplotu. Realita je však taková, že po příjezdu musíte saunu fyzicky zapnout a poté čekat několik desítek minut než se nahřeje. My však máme řešení, jak tuto představu proměnit ve skutečnost. 

O co se jedná?

Tradiční finský výrobce HARVIA, jehož technologii používáme do našich saun, vyvinul speciální řídící jednotku Xenio Wifi, která umožňuje vzdálené ovládání pomocí bezdrátového připojení WiFi. V praxi to funguje tak, že ovládací panel řídící jednotky, který je zpravidla umístěn u vstupu do sauny, obsahuje zároveň i přijímač WiFi. Snadno se k němu tedy připojíte ze svého telefonu či tabletu. Pro připojení použijete oficiální mobilní aplikaci MyHarvia, která je dostupná ke stažení v App Store nebo v Google Play. Tuto aplikaci nejdříve spárujete s řídící jednotkou a poté můžete ovládat zapínání a vypínání sauny, teplotu i osvětlení. V případě kombinovaných saun pak samozřejmě i vlhkost.

Kompatibilita

Skvělou informací je to, že HARVIA Xenio Wifi je kompatibilní prakticky se všemi typy elektrických topidel. Omezením je jen jejich výkon, který musí být v případě klasické finské sauny do 17 kW a v případě BIO sauny do 11 kW. Tuto kapacitu ale lze navýšit za použití rozšiřující silové jednotky.

Díky vzdálenému ovládání sauny si můžete začít vytápět saunu už po cestě domů.

Venkovní sauny

Je třeba zmínit, že řídící jednotka HARVIA Xenio Wifi je určena primárně do interiérových saun. Interiérem v tomto smyslu rozumíme prostředí, které není vystavené povětrnostním vlivům a neklesá v něm okolní teplota pod 5 °C. Její použití ve venkovním prostředí tedy bohužel není možné. Existuje ale nějaké řešení i pro tuto variantu? Existuje, ale může nám navodit dojem, že se vracíme zpět na začátek tisíciletí. Jedná se o GSM modul, který se připojí k venkovní řídící jednotce vybavené vstupem pro vzdálené ovládání. Následně prostým posíláním SMS zpráv můžeme saunu vzdáleně zapnout a vypnout.

Úskalí 

Vzdálené ovládání sauny mimo všech výhod v sobě skrývá i určité riziko, a to ne zrovna zanedbatelné. Jedná se o potenciální riziko požáru v případě, že se při vzdáleném sepnutí bude na kamnech nacházet předmět, který se následně může vznítit. Bohužel, i takové případy skutečně dějí. Odstrašujícím příkladem může být uklízečka v komerčním wellness, která při úklidu odloží podlahový rošt na kamna a zapomene na něj, nebo dítě, které po skončení saunování na kamna umístí ručník či prostěradlo.

Jak riziko minimalizovat?

Pokud zvažujete vzdálené ovládání sauny, je třeba samotnou technologii doplnit také bezpečnostní pojistkou. Nabízíme dva typy. Prvním je bezpečnostní vypínač nad kamna. Pokud se vypínač dostane do pohybu například při odložení ručníku, předá signál řídící jednotce a ta se následně vzdáleně nespustí. Druhou variantou je bezpečnostní magnet ve dveřích, který detekuje jejich otevření. Nejen, že se sauna nespustí v případě, kdy jsou dveře otevřené, ale funguje zejména na principu vizuální kontroly. V praxi to znamená, že po každém saunování musí pověřená osoba otevřít dveře, vstoupit do sauny, vizuálně zkontrolovat, že se v blízkosti kamen žádný předmět nenachází, zavřít dveře a potvrdit bezpečnost na ovládacím panelu. Pokud tak neučiní nebo pokud někdo do té doby dveře otevře, řídící jednotka se vzdáleně nespustí.

Chytrá domácnost

Pokud zvažujete nebo již dokonce máte v domě instalovanou chytrou domácnost, která má vyvinutý vlastní systém řízení sauny, nejlepší variantou je do tohoto systému implementovat i vaši saunu. V takovém případě nepotřebujete žádnou řídící jednotku pro ovládání sauny, ale saunová kamna, osvětlení nebo i ozvučení se napojí přímo na systém chytré domácnosti.

Potřebuji vlastně vzdálené ovládání?

Vzdálené ovládání představuje určitý komfort a je na každém, aby zvážil, zda jej dostatečně ocení a bude i využívat v praxi. Pro někoho je zkrátka jednodušší saunu spouštět fyzicky na ovládacím panelu. Závěrem nutno podotknout, že většina klasických řídících jednotek disponuje funkcí odloženého startu. To znamená, že si můžete na ovládacím panelu fyzicky nastavit, za jak dlouhou dobu se má sauna začít nahřívat. Tato funkce tedy může být pro část uživatelů dostačující.