Proč si pořídit sudovou saunu

23.01.2023

Sudové sauny jsou stále populárnější volbou pro ty, kteří hledají autentický saunový zážitek. Liší se od klasických saun tím, že jsou vyrobeny ze sudu, což dává sauně unikátní vzhled a atmosféru.

Z čeho se vyrábí?

Sudové sauny jsou vyráběny z kvalitního dřeva, obvykle severský smrk nebo borovice, které jsou dostatečně odolné vůči hnilobě a plísním. Sauny z těchto materiálů jsou velmi trvanlivé a mohou vydržet mnoho let, pokud jsou správně udržovány. Stačí je pravidelně vyčistit, a pokud je to nutné, natřít ochranným nátěrem.

Kromě klasického severského smrku se sudové sauny vyrábí také z tepelně upraveného dřeva THERMOWOOD. Při této úpravě se dřevo zakonzervuje, získá atraktivní tmavou barvu, zvýšenou odolnost a navíc krásně voní. A to vše na přírodní bázi. Více o úpravě dřeva THERMOWOOD se dočtete v našem článku zde.

Velikost sudových saun

Sudové sauny jsou obvykle menší než klasické sauny, což znamená, že jsou vhodnější pro menší skupiny lidí nebo pro rodiny. Pokud se chystáte pořádat saunové party nebo máte v plánu saunu využívat s větší skupinou lidí, měli byste zvážit pořízení větší sudové sauny. Navíc, díky svému menšímu rozměru jsou snadněji umístitelné na zahradě nebo na terase, ale mohou být postaveny prakticky kdekoliv.

Malé sudové sauny jsou vhodné pro čtyři saunující se osoby. Existují ale i větší varianty. Delší sudy jsou často rozděleny na samotnou potírnu, odpočívárnu nebo převlékárnu a venkovní terasu, kam se lze posadit po ochlazení.

Sudové sauny jsou vhodné pro ty, kteří hledají autentický saunový zážitek.

V souladu s přírodou

Jednou z největších výhod sudových saun je, že jsou velmi ekologické. Sudy jsou vyráběny z přírodních materiálů a po skončení životnosti sauny mohou být recyklovány nebo použity jiným způsobem. Sudy jsou také velmi dobrým tepelným izolantem a také díky jejich specifickému tvaru mohou být vytápěny méně, než klasické sauny.

Vytápění sudových saun 

Sudové sauny mohou být vytápěny buď elektrickými kamny, případně elektrickými kamny s externím ovládáním nebo kamny na dřevo s komínem. Elektrická kamna zajistí snadnou ovladatelnost a spolu s tím spojený komfort. Kamna na dřevo zase dodají přírodní pocit z produkovaného tepla, minimální náklady a možnost vytopení sauny na vysoké teploty i při velkých mrazech. Výhody a nevýhody kamen na dřevo a elektrických kamen jsme pro vás sepsali v našem článku.

Za málo peněz hodně muziky

Nelze opomenout ani jiný důležitý faktor, a tou je cena. Není tajemstvím, že sudové sauny jsou většinou nejlevnějším řešením venkovní sauny vůbec. Ceny začínají už na 70 000 Kč, a to za již smontovanou variantu, přičemž ceny za kvalitní saunové domky bývají řádově vyšší. Ceny sudových saun z nich dělají velmi poptávaný artikl na trhu.

A co k tomu?

K sudovým saunám se často pořizuje i koupací sud s ohřevem, který sudovou saunu skvěle doplní, a to nejen vizuálně, ale i prakticky. Koupací sud HOT TUB je možné využívat pro ochlazení po samotném saunování, nebo v něm můžete skvěle zrelaxovat po náročném dni.