Vytápění sauny

Elektrická kamna

Kamna na elektřinu jsou nejčastějším způsobem vytápění sauny. Výhodou je jednoduchost ovládání. Kamna se vybírají dle velikosti sauny, přičemž je třeba zohlednit neizolované plochy a zamýšleného způsobu používání. Na přání však dokážeme zajistit jakákoliv kamna všech čtyř předních světových výrobců.

Dělení dle velikosti sauny:

  • kamna pro malé sauny (do 5 m³) - výkon od 3,6 do 4,5 kW, možno zapojit i na 230V.
  • kamna pro středně velké sauny (5 m³ - 11 m³) - výkon od 6 do 9 kW (400V).
  • kamna pro velké a komerční sauny (12 m³ a více) - výkon od 11 do 40 kW (400V).

Dělení dle typu:

  • závěsná kamna - vhodná pro privátní sauny, rychlé nahřátí, krátký a méně častý provoz.
  • samostojná kamna - vhodná pro delší a častější provoz, pomalejší náběh, lepší kumulace tepla.
  • kombinovaná kamna - kamna s výparníkem pro BIO a aroma sauny

Ukázka nejpoužívanějších typů kamen:

HARVIA Delta

finská kamna do malých saun, výkon: 2,3 nebo 3,6 kW.

HARVIA Vega

finská kamna do středně velkých saun, výkon: 3,5, 4,5, 6, 8, 9, 10,5 a 13,5 kW.

HARVIA Cilindro

finská stojná kamna s vysokou kapacitou kamenů, výkon: 6,6, 7, 9, 11, 13,5 a 16 kW.

HARVIA TopClass

Kamna s výparníkem pro kombinovaný provoz, výkon: 6, 8 a 9 kW.

HARVIA Club (Combi)

finská kamna do velkých saun, výkon: 11, 13,5 nebo 15 kW. Dostupné i v kombinované verzi.

HARVIA Profi

finská kamna do velkých a komerčních saun, výkon: 20, 26, 30 a 33 kW.

Sentiotec Qube

finská kamna do středně velkých a velkých saun, výkon: 9, 10,5, 12, 15 nebo 18-24 kW.

Sentiotec Monolith

designová finská kamna do středně velkých a velkých saun, výkon: 6,9, 9, 13,8, 15,9 a 18 kW.

Řídící jednotky ke kamnům

Řídící jednotky, někdy též regulátory jsou "mozkem" sauny. Mezi jejich základní funkce patří zapnutí a vypnutí sauny, nastavení teploty (případně i vlhkosti, pokud se jedná o kombinovaná kamna), spínání světla, nastavení provozní doby a odloženého startu. Všechny regulace lze použít do interiérové sauny, ale jen některé do venkovního nevytápěného prostředí.

Harvia Xenio (WiFi)

Nejoblíbenější regulace s dotykovým displejem a oddělenou silovou částí. Možné je také použít variantu WiFi, díky které můžete saunu ovládat vzdáleně přes aplikaci.

Harvia Xenio Combi

Nejoblíbenější regulace pro kombinovaná kamna. Kromě teploty nastavujete také požadovanou vlhkost, kterou snímá samostatné čidlo.

Sentiotec D3i Professional

3v1. Regulace dokáže ovládat finská kamna, výparník i infrazářiče. Navíc má zvýšenou odolnost proti nízké teplotě, a proto ji lze použít i do exteriéru.

Sentiotec B2 Professional

Nejpoužívanější regulace do venkovního prostředí. Na rozdíl od ostatních obsahuje ovládací panel a silovou část v jednom.

Infrazářiče

Zářiče emitující infračervené záření jsou určeny pro použití v infrasaunách. Některé typy však lze použít i do kombinované sauny, jelikož jsou kryté sklem.

HARVIA Comfort

Zářič o výkonu 400+35W. Vhodný pro použití do klasických infrasaun. Zastupuje vlnovou délku C, proto je dobré jej kombinovat s karbonovými zářiči.

Sentiotec ECO

Plnospektrální zářič o výkonu 350, 500 nebo 750W. Varianta krytá sklem může být použita i v kombinované sauně.

Sentiotec NEXTREMA

Král mezi infrazářiči. Plnospektrální zářič o výkonu 350, 500, 750 nebo 1300W krytý sklem firmy SCHOTT. Dostupný v černé i bílé verzi.

Kamna na dřevo

Výhodou kamen na tuhá paliva jsou nižší náklady na provoz, zároveň nepotřebujete zajištění elektrického přívodu 400V a v neposlední řadě si můžete užívat nenahraditelného přírodního sálavého tepla. Vhodné je jejich použití ve venkovních saunách, kde i ve velkých mrazech saunu natopíte na teplotu 100+ °C. Nevýhodou je nutnost přikládání polínek, tedy složitější regulace teploty. Kamna na dřevo jsou také náročnější na prostor - rozměrově jsou větší a vyžadují větší bezpečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, které ale lze snížit bezpečnostními štíty. Ke kamnům na dřevo vždy náleží komín.

HARVIA M3 (SL)

Kamna vhodná do malých a středně velkých saun, zabírají poměrně málo prostoru. Dostupné i s prodlouženým krkem pro přikládání polen z vedlejší místnosti.

HARVIA Linear

Kamna vhodná do středně velkých saun. Vyrábí se ve více výkonových variantách, lze tedy jimi pokrýt velikost sauny 6 - 28 m³.

HARVIA Legend GreenFlame

Robustní kamna v designu kovaného koše s vysokou kapacitou kamenů. Díky technologii GreenFlame produkují méně zplodin a výrazně prodlužují dobu hoření.

Komínový set HARVIA

Nerezový komínový set obsahující kouřovod (1 m), komín (1,5 m), nerezový lem, izolaci kolem komína, gumový lem a ukončovací krytku.