Úprava dřeva THERMOWOOD

28.12.2022

Zajímalo vás někdy, co znamená úprava dřeva THERMOWOOD, se kterou se můžete setkat nejen v oblasti saun, ale i ve stavebnictví obecně? Rádi vám tuto unikátní úpravu dřeva přiblížíme.

Co je THERMOWOOD?

Thermowood je druh dřeva, který prošel speciálním procesem tepelné úpravy. Tento proces zahrnuje zahřátí dřeva na vysoké teploty (obvykle mezi 190-230 °C) v kontrolovaném prostředí bez přítomnosti kyslíku, po kterém následuje rychlé ochlazení. Při tomto procesu se mění chemické a fyzikální vlastnosti dřeva. Odstraňuje se z něj vlhkost a hemicelulóza, což je složka dřeva, která je náchylná k hnilobě.

Zvýšená odolnost a životnost

Jednou z hlavních výhod použití thermowood dřeva v saunách je tím pádem jeho zvýšená odolnost a delší životnost, obzvláště ve vlhčích prostředích, kterými sauny mohou být.

Úprava THERMOWOOD se vyznačuje zvýšenou odolností a delší životností.

Atraktivní a přirozený vzhled

Thermowood má také jedinečný a atraktivní vzhled. Proces tepelné úpravy ztmavuje dřevo a dodává mu líbivou tmavší barvu, a to od světle hnědé až po tmavý čokoládový odstín, přičemž výsledný odstín se odvíjí od typu použitého dřeva a délky trvání procesu. Zvýrazňuje také přirozený vzor a kresbu dřeva.

Všestrannost použití 

Thermowood je všestranný materiál, který lze použít pro výrobu různých částí sauny. Je vhodný pro použití na saunové lavice, stěny a další vnitřní povrchy. Lze jej ale použít i na saunové dveře, okna a další exteriérové komponenty, protože je vysoce odolný vůči povětrnostním vlivům. Běžně se využívá i na výrobu dekorativní prvků, jako jsou lišty nebo saunové doplňky.

Rozměrová stabilita

Další výhodou thermodřeva je jeho rozměrová stabilita. Proces tepelné modifikace snižuje smršťování a bobtnání dřeva, které může způsobovat jeho deformaci a praskání. Díky tomu je ideální volbou pro použití v saunách, kde může docházet k proměnlivým úrovním vlhkosti, například BIO sauny s výparníkem vody.

Eco-friendly

Úprava dřeva thermowood je udržitelný a ekologický proces, protože nepoužívá žádné chemikálie ani konzervační látky. Proces tepelného zpracování využívá jako surovinu dřevěný odpad nebo dřevo nízké kvality.

Snadná opracovatelnost

Dřevo thermowood se snadno opracovává. Lze jej řezat, tvarovat a dokončovat tradičními technikami zpracování dřeva.

Dřevo s úpravou thermowood si můžete vybrat i z naší nabídky.