Skladba stěny sauny

22.02.2023

Pokud se chystáte postavit saunu, pak kromě správného výběru dřeva a vybavení musíte také věnovat pozornost správné skladbě stěny sauny. Správná konstrukce stěny totiž poskytuje nejen stabilitu a bezpečnost, ale také ovlivňuje kvalitu a efektivitu saunování. Zde je několik tipů, jak postavit správnou saunovou stěnu, která bude vyhovovat vašim potřebám a přání.

Pro stavbu stěny sauny budeme potřebovat:

  1. Konstrukční hranoly ze suchého dřeva. Profil hranolů volte podle uvažované tloušťky izolace.
  2. Izolaci. Nejvhodnější je samozhášlivá minerální vata. Pro interiérovou saunu postačí tloušťka 40 - 60 mm.
  3. Aluminiovou fólii a pásku.
  4. Obklad sauny - nejčastěji saunové palubky.
  5. Kotvící materiál - vruty a sponky.

Ukázka skladby stěny sauny

Postup stavby stěny sauny

  1. Tvorba rastru sauny: konstrukční hranoly nařezané na potřebnou délku kotvěte přímo na stěnu. První hranol by měl přijít horizontálně hned nad dlaždicový sokl. Pokud stavíte falešnou stěnu sauny, spodní hranol kotvěte přímo do podlahy. Pokud máte v plánu saunu obkládat palubkami vertikálně, konstrukční hranoly kotvěte častěji horizontálně a naopak. Nezapomeňte konstrukci vyztužit v místě, kam plánujete ukotvit saunové lavice a saunová kamna. Pokud jste dosud nepřemýšleli nad cirkulací vzduchu v sauně, tak nyní máte poslední možnost. Mějte na paměti, že v konstrukci sauny musíte také roztahat všechnu potřebnou kabeláž - k topidlu, čidlům, k osvětlení. 
  2. Izolace: mezery mezi hranoly vyplňte izolační minerální vatou. Desky minerální vaty si jednoduše nařežte na potřebné rozměry a vkládejte do připravených mezer.
  3. Alu fólie a pásky: celou konstrukci překryjte aluminiovou fólií a spoje přelepte hliníkovou páskou. Od alu fólie se pak bude při saunování teplo odrážet zpět do sauny a zabráníte teplotním ztrátám.
  4. Obklad saunovými palubkami: nakonec můžete začít do rastru sauny kotvit saunové palubky. Palubky kotvěte nepohledově tak, aby spojovací materiál nebyl v sauně viditelný. Při zahřátí na vysoké teploty byste se o něj mohli snadno popálit.

Nevíte si rady?

Pokud si se stavbou stěn nevíte rady, neváhejte se na nás při stavbě sauny svépomocí obrátit. Vytvoříme návrh, rozpočet, dodáme materiál a poradíme, jak na to. Pokud si chcete ušetřit čas a případné starosti, rádi vám postavíme saunu na klíč. Nebudete se tak muset starat o nic.