Výška lavic v sauně

18.02.2023

Výška lavic v sauně je jedním z klíčových prvků při navrhování a stavbě sauny. Nejenže má vliv na komfort a pohodlí uživatelů, ale také na rozložení tepla v sauně a celkovou atmosféru v prostoru. Většina standardních finských nebo kombinovaných saun má dvě úrovně lavic

Podlahový rošt je obvykle umístěn asi 5 cm nad podlahou, spodní lavice je ve výšce 50 cm a horní lavice je ve výšce 90 cm. Zádová opěrka by neměla přesahovat výšku 140 cm. Tyto výšky jsou založeny na normách pro výrobu nábytku - židlí.

Doporučená výška lavic v sauně

Pokud nechci podlahový rošt

Pokud však plánujeme odstranit rošt a použít podlahovou konstrukci, můžeme snížit výšku spodní lavice na 45 cm. V každém případě je důležité dodržovat tyto výšky, aby uživatelé měli dostatek prostoru pro pohyb a pohodlné sezení.

Standardní výška spodní lavice v sauně je 45 - 50 cm, výška horní lavice pak 90 cm.

Výška stropu v sauně

Důležitá je však také vzdálenost mezi horní úrovní lavice a stropem. Měla by být kolem 110 cm, což umožňuje rozložení tepla v sauně. V komerční sauně je dokonce vyhláškou stanoveno, že tato vzdálenost musí být alespoň 120 cm. Je třeba mít na paměti, že vysoký strop může být v komerčních saunách nebo saunách, které musí mít vysoký strop, a mohou mít i tři úrovně lavic. V takových případech bývá nejčastěji spodní lavice ve výšce 50 cm, střední úroveň lavice ve výšce 90 cm a horní úroveň lavice ve výšce 130 cm. V takovém případě by světlá výška stropu měla být alespoň 240 cm (v komerční sauně alespoň 250 cm v souladu s vyhláškou). 

Celkově je výška lavic v sauně důležitým faktorem, který má vliv na celkovou pohodu uživatelů. Pokud chcete postavit vlastní saunu, měli byste brát v úvahu tyto normy pro výšku lavic a dodržovat je pro maximální pohodlí a bezpečnost v sauně.

Specifické případy

Existují samozřejmě také specifické případy, kdy je vhodnější volit jiné výšky lavic než standardní. Pokud si nejste jisti, jak u návrhu sauny postupovat u vašeho projektu, neváhejte se na nás obrátit.