Podlaha do sauny - jakou zvolit?

03.06.2023

Při zařizování sauny je volba správného materiálu pro podlahu zásadní. Správná podlaha by měla být odolná vůči vysokým teplotám, vlhkosti a zároveň poskytovat esteticky příjemný vzhled. V tomto článku se podíváme, které sauny jsou nejvhodnější a kterým byste se naopak měli vyhnout.

Keramická dlažba

Keramická dlažba je jednoznačně nejvhodnějším materiálem pro podlahu do sauny. Je odolná vůči vysokým teplotám a vlhkosti, což jsou klíčové faktory pro saunové prostory. Keramická dlažba si udržuje pevnost a stabilitu i při vyšších teplotách a snadno se udržuje čistá. Je ideální volbou jak pro interiérové, tak venkovní sauny. U venkovních saun je doporučeno zateplení základové desky a přidání podlahového vytápění, které zajišťuje ještě vyšší komfort. U interiérových saun je vhodné keramickou dlažbu na podlaze doplnit dlaždicovým soklem u země na obvodových stěnách, díky kterému bude údržba sauny ještě o něco snadnější. Na keramickou dlažbu se často následně vyrábí pochozí dřevěný rošt, který je vyjímatelný.

Dřevěná podlaha

Dřevěnou podlahu můžeme vídat hlavně ve venkovních saunách. Dřevěná podlaha přináší do saunového prostoru příjemný a přírodní vzhled. Při použití dřevěné podlahy je však důležité zvolit druh dřeva, který je odolný vůči vlhkosti. Exotické dřevo, jako například teak, je dobrou volbou díky své odolnosti proti vlhkosti a hnilobě. Při instalaci dřevěné podlahy je nezbytné zajistit dostatečné odvětrávání, aby se minimalizovalo hromadění vlhkosti a vznik plísní či dřevokazných hmyzů. Je třeba dávat pozor na rozžhavené kamenné úlomky z kamen, které mohou poškodit povrch dřevěné podlahy. Proto je vhodné používat ochranné podložky či podlahové rošty.

Nejvhodnější variantou pro podlahu sauny je keramická dlažba s dlaždicovým soklem na obvodových stěnách.

Betonová podlaha

Další možností pro podlahu do sauny jsou beton nebo zámková dlažba, které se zřídka používají u venkovních saun. Avšak je důležité si uvědomit, že tyto varianty nejsou ideální a mají své nedostatky. Betonová podlaha může být chladná na dotek a neposkytuje takovou tepelnou izolaci jako keramická dlažba nebo dřevěná podlaha. Nicméně, jedná se o odolný a trvanlivý materiál, tudíž je jako podlaha v sauně lze použít.

Nevhodné varianty

Nevhodnými variantami jsou například linoleum, PVC nebo dřevěné parkety. Při vystavení vysokým teplotám a vyšší vlhkosti se mohou zkroutit. Určitou hrozbu představují také úlomky rozžhavených kamen z kamen, které mohou tyto povrchy nenávratně poškodit.

Závěrem

Je důležité si uvědomit, že správná volba podlahy do sauny je nezbytná pro dosažení optimálního komfortu a dlouhodobé trvanlivosti. Abychom zaručili bezpečnost, odolnost a estetiku, je nejlepší nedělat kompromisy a zvolit keramickou dlažbu.