Sauna na zakázku nebo typizovaná sauna?

10.09.2022

Možná právě stojíte před rozhodnutím, zda si pořídit saunu na míru nebo se spokojit s typizovanou variantou saunové kabiny. Tento článek si klade za cíl nastínit základní rozdíly mezi těmito dvěma variantami a přiblížit, pro koho je která možnost vhodnější.

Přizpůsobení individuálním představám

Typizované saunové kabiny mají většinou omezenou možnost variability. Ve většině případů lze měnit technologii nebo typ dřevěného obkladu. Rozměry jsou ale zpravidla dané. V případě sauny na míru se však fantazii meze nekladou. Můžete vybírat z různých, a to i atypických typů dřevěných obkladů, které lze doplnit kamennou nebo i solnou stěnou. Ne každému vyhovuje dispozice sauny, a to nehovoříme jen o počtu a rozměrech lavic, ale i třeba umístění topidla, technologie nebo opěrek může být v některých případech důležité. Sehnat typizovanou saunu s čelním prosklením většinou problém není, ovšem ne vždy je žádoucí celkové čelní prosklení, které hůře izoluje a ze sauny tak odchází více tepla. V rámci zakázkové výroby sauny není problém vymyslet případný kompromis, například prosklení pouze částečné. Tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Zkrátka, pokud jste náročnější uživatel, který se nespokojí se standardním provedením, pak je sauna na míru pro vás tou správnou volbou.

Úspora a využití prostoru

Modelové saunové kabiny lze efektivně využít v případě, kdy chcete saunu umístit do volného prostoru k jedné stěně, alternativně také do stávajícího rohu místnosti. V obou případech splní svůj účel dokonale. Jinak je tomu v případě, kdy je úmyslem umístit saunu do prostoru, který je obklopen třemi stěnami či dokonce pokud se jedná o samostatnou místnost se čtyřmi stěnami s ponechaným pouze stavebním otvorem na dveře. Takové sauny označujeme jako kompletní vestavba. Sauny na míru se v takových případech staví jako vestavěné, kdy se saunová konstrukce kotví přímo do stěn a díky tomu zůstává prostor sauny naplno využitý. Na rozdíl od sauny vyrobené na zakázku se saunové kabiny nemohou postavit přímo ke stěně, ale musí být mezi nimi a stěnou alespoň 2 cm mezera kvůli proudění vzduchu. V případech, kdy prostoru není mnoho, může být i tento zdánlivě zanedbatelný rozdíl patrný. Specifické jsou také prostory s nižším stropem, šikminou či okny, která jsou zamýšlena ponechat v potírně přiznaná. To vše lze saunou na klíč vyřešit.

Sauny na míru šetří prostor a disponují delší životností.

Životnost

Není typizovaná sauna jako typizovaná sauna. Pokud odhlédneme od kabin čínské výroby, u nichž se očekává životnost jen několik málo let, poctivě vyrobená modelová sauna z kvalitních materiálů vám může za předpokladu vhodné údržby vydržet i několik desetiletí. U sauny na klíč toto zpravidla řešit nemusíte, a to ať už s ohledem na legislativní požadavky, kdy se zkrátka výrobcům nevyplatí vyrábět nekvalitní sauny, tak i na to, že výrobci sami na sauny na míru často poskytují prodlouženou záruku - v našem případě 5 let. A čím je způsobený onen rozdíl v kvalitě? Především se jedná o použité materiály a způsob výroby. Naše sauny na míru se vyrábí vždy ručně na objednávku, a proto se za naši práci můžeme zaručit. Delší životnosti přispívají také různé zdánlivě zanedbatelné detaily, například využití dlaždicového soklu, který při údržbě podlahy zamezí kontaktu vlhkosti se dřevem.

Komerční využití 

Pokud zvažujete využívat svou finskou či aroma saunu pro komerční účely, je třeba, aby sauna splňovala příslušnou hygienickou vyhlášku. Typová sauna tyto požadavky v naprosté většině případů nesplňuje, jelikož je určena pro privátní použití. Jedná se například o požadavek na vyšší výšku sauny, vyjímatelné lavice, použité materiály nebo nouzové osvětlení. Příslušné vyhlášky máme v malíku, a proto jsme schopni saunu na míru těmto požadavkům přizpůsobit tak, aby byla následně sauna schválena příslušnou hygienickou stanicí.